niedziela, 24 stycznia 2016

Prawo Jazdy a niepełnosprawność


Wiadomo, że dla osoby z dysfunkcją ruchu prawo jazdy jest dużym ułatwieniem. Sama mam prawo jazdy i wiem, że gdybym go nie zrobiła byłby to bardzo duży błąd.
Chociaż to wszystko nie było takie proste i oczywiste jak w przypadku pełnosprawnej osoby. Na początku musiałam znaleźć szkołę, która posiada samochód przystosowany do osób niepełnosprawnych ku wcześniejszym obawą, że taka szkoła jest najbliżej w Poznaniu (130 km) okazało się, że jest taka szkoła również w Koninie (ok 40-50 km).
Niestety na znalezieniu szkoły problemy się nie skończyły. Musiałam pójść do lekarza medycyny pracy po zaświadczenie. Wszystkie badania kosztowały ok. 200 zł. W skład takich badań wchodzi krew mocz badanie wzroku słuchu no i.... wizyta u neurologa.... To było straszne. Natrafiłyśmy z mamą na starszego Pana, który mnie zbadał po czym po godzinie zastanawiania się powiedział, że nie wyrazi zgody. Już od dłuższej chwili domyślałam się, że nie będzie łatwo. Z chwilą, gdy usłyszałam, że nie dostane tego zaświadczenia łzy same popłynęły. Spojrzałam tylko na mamę i wiedziałam, że nie wyjdziemy z gabinetu dopóki nie dostane tej zgody. Na szczęście po kilku zdaniach mojej mamy wyszłyśmy z zaświadczeniem.
Teraz pozostało tylko zapisać się na kurs, który kosztował ok. 2500 zł. Tutaj już czekała mnie miła niespodzianka, bo okazało się, że mogę jeździć samochodem ze zwykła automatyczną skrzynią biegów.
Sam kurs przebiegł bezproblemowo z tym, że podczas każdej jazdy oprócz instruktora musiała być też ktoś kto ewentualnie mógłby mi pomóc.
Kolejną kwestią jest samochód, na którym osoba niepełnosprawne będzie zdawała egzamin praktyczny ( w moim przypadku był to ten sam samochód, na którym jeździłam w trakcie kursu) może to być również prywatny samochód osoby zdającej.
Za egzamin praktyczny opłata jest 50% niższa.
Drugą sprawą jest kwota jaką musimy zapłacić za wypożyczenie auta.
W moim przypadku również oprócz egzaminatora był obecny podczas egzaminu mój instruktor.
Jednak od stycznia 2013 roku obowiązują inne przepisy dotyczące egzaminu na prawo jazdy.
Osoby niepełnosprawne przed udaniem się do lekarza po stosowne zaświadczenie mogą zgłosić się do  Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa w Warszawie.
Stowarzyszenie współpracuje ze Ośrodkami Szkolenia Kierowców w całym kraju. Stowarzyszenie pomaga w znalezieniu szkoły, gdzie warto się udać na przymiarkę do samochodu, aby uniknąć niepotrzebnych problemów ze zmianą kodu ograniczeń w dokumencie. Również pomaga w sfinansowaniu kursu. Oraz część kursu może zostać sfinansowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Po wizycie w Stowarzyszeniu musimy udać się do lekarza po stosowne zaświadczenie (często Ośrodki, w którym planujemy zapisać się na kurs podpowiada gdzie udać się po takie zaświadczenie)
Kolejnym krokiem jest udanie się do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania aby zdobyć PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) z :
dokumentem tożsamości
zdjęciem
podaniem
zaświadczeniem lekarskim
pisemną zgodą rodziców (niepełnoletni)
upoważnienie do odbioru (w razie działania pełnomocnika)
Warto wiedzieć kilka faktów :
·         o prawo jazdy mogą się ubiegać osoby posiadające minimum dwie sprawne kończyny, a jedną z nich musi być ręka
·         schorzenia lub choroby zakłócające pracę mózgu uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy
·         w praktyce, osoby niepełnosprawne mogą zdobyć jedynie prawo jazdy kat. B
·         egzamin praktyczny zdaje się na własnym lub wypożyczonym samochodzie
·         koszt przystosowania auta do potrzeb osób niepełnosprawnych waha się od ok. 300 do 10 000 zł
·         osoby niepełnosprawne mogą uzyskać zwrot części kosztów przystosowania pojazdu do swoich potrzeb w ramach programów refundacyjnych
·         cena egzaminu praktycznego dla osób niepełnosprawnych jest o połowę niższa od kwoty, którą muszą zapłacić osoby bez dysfunkcji.
Warto również spojrzeć jakie są możliwe kody ograniczeń wpisanych w dokumencie (link poniżej):
http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/98273,3,Symbole-ograniczen-w-prawie-jazdy.html
Gdy już przebrniemy przez te wszystkie formalności, zdamy egzamin przychodzi pora na dostosowanie samochodu ceny mogą wacha się od 300-10000 tys. złotych.
Oczywiście oprócz tego każdego kierowcę obowiązuje od 4 stycznia 2016.:
oznaczenie samochodu tzw. 'listkiem klonowym' który oznacza młodego kierowcę
po terenie zabudowanym może poruszać się z prędkością do 50 km/h po niezabudowanym do 80 km/h (obowiązuje przez 8 miesięcy.
od 4 do 8 miesięcy będzie musiał przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
młody kierowca zostanie objęty 2-letnim okresem próbnym. Jeśli w tym czasie popełni dwa wykroczenia, zostanie skierowany na szkolenie reedukacyjne, a okres próbny przesunie się o kolejne dwa lata. Jeśli popełni kolejne wykroczenie straci prawo jazdy, żeby go odzyskać musi ponownie odbywać kurs.

Mimo tych wszystkich przeciwności, które mogą spotkać przyszłego kierowcę nadal uważam, że posiadanie przez osobę niepełnosprawną prawa jazdy to bardzo duże ułatwienie w życiu jak i w zdobyciu pracy.

A więc pozostało tylko życzyć,
Szerokiej drogi :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz